web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Dzień dziecka afrykańskiego, misje salezjańskie

16 czerwca to szczególna data w kalendarzu salezjańskim. Tego dnia obchodzony jest Dzień Dziecka Afrykańskiego. Wspólnota salezjańska przeżywa go szczególnie, wiele misji związanych jest właśnie z tym kontynentem – Afryką.

Krajami pracy salezjańskiej oraz wolontariuszy w Afryce są chociażby: Zambia, Kongo, Etiopia, Namibia, Republika Środkowoafrykańska, Rwanda, Erytrea, Angola, Kamerun, Tanzania.

Niedawno obchodzono czterdziestolecie pracy misyjnej w Zambii. Jak przyznaje ks. Krzysztof Rychcik SDB: „to szczególny czas i dobra okazja, aby dziękować Panu Bogu za łaski, które otrzymaliśmy. Na początku udało nam się otworzyć trzy wspólnoty w tym państwie, dzisiaj ich liczba wzrosła do dziewięciu”.

Salezjanie i siostry salezjanki prowadzą liczne projekty, pomagając najbardziej potrzebującym i najuboższym. W Zambii, dzięki darczyńcom, zrealizowano ponad osiemdziesiąt projektów misyjnych. Pracujący tam misjonarze, misjonarki i wolontariusze na szeroką skalę edukują, prowadzą kursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestniczą w budowie szkół, internatów, domów dziecka i kościołów. Projekty pokrywają koszty leczenia pracujących tam misjonarzy i misjonarek, finansowane są także zakupy leków i środków medycznych. Misjonarze i wolontariusze dożywiają najuboższe dzieci i młodzież.

Obecni w placówce salezjanie zapytali chłopców z Clioto o ich marzenia. Niektórzy chcą zostać piłkarzami, inni żołnierzami, jeszcze inni muzykami czy nauczycielami. Zion chciałby być księdzem, bo chce pomagać chłopcom ulicy. Kiedyś salezjanie znaleźli go na jednej z zambijskich ulic, a teraz chłopiec marzy o tym, żeby tę pomoc nieść dalej.

Fot. Salezjanie – Zambia

Dzieci w Afryce mają sprecyzowane plany na przyszłość. Większość z nich pragnie dzielić się sobą z drugim człowiekiem. Można u nich także dostrzec pewną dojrzałość i ukierunkowanie na życie, pomimo tak młodego wieku.

Więcej na temat misji: Misje Salezjańskie, Salezjański Ośrodek Misyjny


Podziel się tym wpisem: