web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Klerycy z Zambii na praktykach pedagogicznych

4 listopada do Zespołu Szkół Salezjańskich w Łodzi przybył młody salezjanin pochodzący z Malawi – Chrispin Mpungalume. Pracując z młodzieżą w szkole odbywa tzw. asystencję, czyli praktykę pedagogiczną przewidzianą w procesie początkowej formacji salezjańskiej.

Chrispin Mpungalume SDB urodził się 4 października 1996 r. w Lilongwe w Malawi.

Do obrania drogi życia zakonnego skłoniła go chęć pomocy innym: „uwielbiam dzielić czas z młodymi ludźmi, pełnymi zapału, energicznymi i zakochanymi w Bogu” – podkreśla.

W wolnych chwilach Chrispin lubi słuchać muzyki oraz czytać książki.

Zanim trafił do Polski, przebywał w postnowicjacie w Moshi w Tanzanii, gdzie studiował filozofię przez trzy lata.

Do inspektorii warszawskiej przybył w ramach współpracy z inspektorią zambijską, w skład której wchodzą 4 państwa: Zambia, Malawi, Zimbabwe, Namibia. Dzięki podjętej w 2020 r. współpracy międzyinspektorialnej młodzi salezjanie z tamtejszych krajów są kierowani do Polski na asystencję i studia teologiczne. Praktykę pedagogiczną odbywają w dziełach wychowawczych inspektorii warszawskiej, ucząc się jednocześnie języka polskiego, niezbędnego do kontynuowania studiów teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie.

Kleryk przybył do Polski w ramach drugiej edycji projektu wraz z kl. Amosem Makasą, który odbywa swoją asystencję w Bursie Salezjańskiej w Warszawie.

Pierwszymi, którzy przybyli na asystencję do wspólnoty salezjańskiej w Łodzi przy ul. Wodnej w 2020 r., byli Godfrey Emmanuel Kauwa SDB (Malawi) i Bwalya Kasonde SDB (Zambia), aktualnie studiujący w WSD TS w Krakowie.

Realizując powyższy projekt współpracy inspektoria warszawska wspiera formację salezjańską do kapłaństwa kleryków pochodzących z inspektorii zambijskiej.

Salezjanie w Zambii pracują od 40 lat. Cieszy fakt licznych lokalnych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Wieloletni okres formacji do złożenia ślubów wieczystych w zgromadzeniu salezjańskim i do przyjęcia święceń kapłańskich wymaga jednak sporych nakładów finansowych, na które inspektorii zambijskiej nie stać bez pomocy Darczyńców z innych krajów.

Dlatego zwracamy się z serdeczną prośbą do Państwa o udzielenie pomocy finansowej, dzięki której osoby takie jak kl. Chrispin będą mogły zdobyć niezbędne wykształcenie i podjąć pracę wychowawczo-duszpasterską w duchu św. Jana Bosko.


Amos Makasa urodził się w wielodzietnej rodzinie – ma 2 siostry oraz 4 braci. Jest piątym dzieckiem, które urodziło się w rodzinie. Dorastał w zambijskim regionie Copperbelt.

Pochodzi – jak sam podkreśla – „z katolickiej rodziny, wiara była czymś normalnym –wzrastałem w niej, dzięki rodzicom dane mi było poznać Boga. Myślę, że to oni ukazali mi tę ogromną miłość – którą jest Bóg”.

Od 2005 roku kleryk uczęszczał do szkoły podstawowej, a szkołę średnią ukończył na drugim poziomie w 2016 roku.

30 marca 2017 wstąpił do salezjanów jako aspirant w Chingola, gdzie odbył prenowicjat. Następnie w Lusace kontynuował nowicjat, a profesję zakonną złożył w 2019 roku. Przez trzy lata studiował filozofię we Francuskim Instytucie św. Bonawentury na Uniwersytecie w Lusace.

„Obecnie przebywam na praktykach pedagogicznych w Polsce, które odbywają się w warszawskiej bursie. Moja obecność w tym miejscu jest inspirującym i owocnym czasem, wypełnianym w duchu ks. Bosko, który tak bardzo kochał i pomagał młodym. Jak czynił sam święty, salezjanie wezwani są do kochania, słuchania, służenia innym w szczerości serca” – powiedział kl. Makasa.

Fot. Salezjanie

Podziel się tym wpisem: