web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Wizyta ks. inspektora we wspólnotach salezjańskich

Szkoła podstawowa, liceum, dom pomocy społecznej – to tylko niektóre placówki prowadzone przez wspólnotę salezjanów w Legionowie czy Tolkmicku.

W ostatnich dniach te wspólnoty odwiedził ks. inspektor Tadeusz Jarecki.

Do tej w Tolkmicku należy ośmiu współbraci, którzy posługują w trzech parafiach: Tolkmicko, Pogrodzie i Łęcze.

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku

Kościół jest najciekawszą budowlą sakralną w miasteczku. Obecnie ma kształt trzynawowej bazyliki. Do kościoła przylega wieża nakryta hełmem namiotowym. Bardzo interesujące są arkady wieńczące nawę poprzeczną oraz gotycki portal kościoła. Przed świątynią znajdują się dwie cenne rzeźby dłuta Krzysztofa Perwangera, przedstawiające Madonnę (z 1745 r.) i św. Jana Nepomucena (z 1736 r.). Na południowej elewacji kościoła znajduje się rzeźba przedstawiająca Jezusa w Ogrójcu.

Od roku 1967 opiekę duszpasterską sprawują salezjanie, którym 28 stycznia 1977 r. przekazano zarządzanie parafią na stałe.

Kościół św. Mikołaja w Pogrodziu

Pierwszy kościół parafialny został zbudowany około 1366 r. i poświęcony św. Mikołajowi. Stary XIV-wieczny kościół był w bardzo złym stanie, więc przystąpiono do jego rozbiórki. Obecny kościół, neogotycki, został wybudowany w latach 1878–1879, poświęcony 8 listopada 1880 r., a konsekrowany ku czci św. Mikołaja przez biskupa Filipa Kremenza 8 maja1888 r.

Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łęczu

Średniowieczny kościół szachulcowy rozebrano w 1746 roku i wybudowano nowy, stojący do dziś. Kościół jest w stylu barokowym, murowany z cegły, założony na planie wydłużonego prostokąta, salowy, o wnętrzu przykrytym płaskim drewnianym stropem z wysokim dwuspadowym dachem. Do barokowej fasady w 1881 roku, w miejsce dawnej drewnianej, dobudowano murowaną czworoboczną wieżę –  dzwonnicę z zegarem, czterokondygnacjową, zwieńczoną hełmem w kształcie ostrosłupa.

Jak podkreśla ks. Jarecki: „Dwóch współbraci katechizuje dzieci i młodzież w Tolkmicku, Suchaczu i Łęczu. Ponadto salezjanie opiekują się Domem Opieki Społecznej”.

Salezjanie, oprócz tego że prowadzą szkoły czy ośrodki, zaangażowali się w pomoc pokrzywdzonym w wyniku wojny na Ukrainie. Już od pierwszych dni konfliktu organizowali pomoc humanitarną. Wielu z tych, którzy uciekli przed wojną, znalazło schronienie u salezjanów: „W naszych domach od początku wojny na Ukrainie przebywają matki z dziećmi z Ukrainy. Zapewniamy im dach nad głową, pożywienie czy pracę” – dodaje ks. Jarecki.


W Legionowie natomiast pracuje trzech współbraci, którzy przy wsparciu osób świeckich prowadzą szkołę podstawową oraz liceum.

„Obecnie szkoła jest rozbudowywana, powstał już nowy budynek dydaktyczny, w którym będzie miejsce na wszystkie niezbędne biura, kaplice, toalety oraz sześć dużych klas wykładowych” – mówi ks. dyrektor Krzysztof Pawlukowski SDB.

Na koniec ks. inspektor wyraża podziękowania: „Z uznaniem spoglądam na wasze zaangażowanie i tworzenie tych wspólnot. Dziękuję za wykonywaną pracę i życzę dużo siły oraz Bożego błogosławieństwa na co dzień”.

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Inwestycje w Oświacie”.


Podziel się tym wpisem: