Wiązanka na rok 2025: “Zakotwiczeni w nadziei, pielgrzymujący z młodzieżą”
Na zakończenie letniej sesji plenarnej Rady Generalnej Przełożony Generalny Salezjanów Księdza Bosko, kardynał Ángel Fernández Artime, podał temat Wiązanki na rok 2025: “Zakotwiczeni w nadziei, pielgrzymujący z młodzieżą”.
Temat został wybrany po konsultacji między Przełożonym Generalnym Zgromadzenia, kard. Á.F. Artime, i jego wikariuszem, ks. Stefano Martoglio, który od 17 sierpnia przyszłego roku przejmie zarządzanie Zgromadzeniem do XXIX Kapituły Generalnej (16 lutego – 12 kwietnia 2025 r.). Istotnie, jak wyjaśnił sam Przełożony Generalny w prezentacji tematu Wiązanki, ta konsultacja dotyczyła w szczególności wyboru tematu i treści jego prezentacji, podczas gdy komentarz do samej Wiązanki zostanie opracowany w całości przez ks. Martoglio, który zastępując Przełożonego Generalnego, będzie również odpowiedzialny za oficjalne przedstawienie go Córkom Maryi Wspomożycielki i całej Rodzinie Salezjańskiej, co – z zgodnie ze zwyczajem – będzie mieć miejsce w ostatnich dniach grudnia.
Podstawowymi przesłankami, które wpłynęły na treść tematu, są dwie ważne rocznice, które przypadają w przyszłym roku: Jubileusz Roku 2025, który Ojciec Święty Franciszek ogłosił bullą “Spes non confundit” (Nadzieja zawieść nie może, Rz 5, 5), a także salezjańska 150. rocznica pierwszej Salezjańskiej Wyprawy Misyjnej, wysłanej przez Księdza Bosko do Argentyny.
“Wszystko to doprowadziło nas do konkluzji, że temat Wiązanki na rok 2025 r. powinien mieć w swoim centrum “nadzieję” i drogę, którą będziemy przemierzać z młodymi ludźmi. To uzasadnia ten właśnie tytuł: “Zakotwiczeni w nadziei, pielgrzymujący z młodzieżą” – napisał dziesiąty następca Księdza Bosko.
Przedstawiając temat Wiązanki na rok 2025 – tradycyjnie o tej porze roku, aby umożliwić odpowiednie zaplanowanie nowego roku duszpasterskiego rozpoczynającego się już we wrześniu – kard. Fernández Artime i ks. Martoglio podają kilka wskazówek, radząc, jak przygotować się do przeżycia nadchodzącego roku w sposób chrześcijański i salezjański, czerpiąc treści z bulli papieskiej, a także odwołując się do słów nadziei (przeżywanej, realizowanej, często zranionej) młodych ludzi na całym świecie.
Więcej na ten temat na InfoANS
Źródło: ANS