web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Różanystok – blisko 2 tys. młodych pielgrzymów dziękowało Matce Bożej za rok szkolny

Do różanostockiego sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych przybyło w niedzielę blisko 2 tys. pątników, uczestników 41. Pielgrzymki Różanostockiej wraz ze swoimi duszpasterzami. Było to ich wspólne dziękczynienie Bogu za kończący się rok szkolny i akademicki.

Abp Józef Guzdek, odwołując się w homilii do słów św. Pawła: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” zauważył, że współczesny człowiek staje się coraz częściej „niewolnikiem przestrzeni i czasu”. Symptomami tego zniewolenia jest zbytnia troska o wygodę życia, czy też przesadne skupianie się na pracy lub rozrywce.

Metropolita białostocki powiedział, że zwłaszcza wśród ludzi młodych widać coraz częstsze popadanie w niewolę odnoszenia sukcesu, bez względu na ponoszone koszty. „Owszem, rozwój intelektualny, zdobycie zawodu są ważne, ale równie ważne są relacje z Bogiem i drugim człowiekiem. Trzeba mieć czas na modlitwę oraz wspólne spotkania i wyjazdy z rówieśnikami” – podkreślał duchowny.

Odnosząc się do niedawnej wizyty w ośrodkach Caritas Archidiecezji Białostockiej przestrzegł, że narkotyki i alkohol prowadzą do zniewolenia, z którego często trudno wyjść samemu. Niekiedy udaje się to tylko dzięki pomocy terapeutów, nauczycieli i kapłanów.

Abp Guzdek zaznaczył również, że „wolność jest darem, ale jeszcze bardziej zadaniem”. Rzeczywistością, która wymaga od każdego człowieka „podejmowania dobrych decyzji i mądrych wyborów”, a niekiedy „stoczenia walki, aby swej wolności nie utracić”.

Na pątniczym szlaku pielgrzymom towarzyszyło 20 kapłanów, klerycy, diakoni i siostry zakonne. W Eucharystii
kończącej pielgrzymkę uczestniczyli liczni wierni, którzy dotarli na miejsce własnymi środkami transportu.

Pielgrzymka Różanostocka jest najstarszą diecezjalną pielgrzymką i odbywa się corocznie od czasu koronacji obrazu w tym Sanktuarium 28 czerwca 1981 r. Jest ona połączona z dziękczynieniem młodzieży za kończący się rok szkolny i akademicki.

Kustoszami różanostockiego sanktuarium, dzięki staraniom bł. bp. Jerzego Matulewicza, są od roku 1919 Księża Salezjanie. Obok działalności duszpasterskiej prowadzą tu ponownie od 2000 r. zamknięty przez władze komunistyczne w 1954 r. ośrodek dzieł wychowawczych pod nazwą Salezjański Dom Młodzieżowy oraz Bursę Salezjańską. Od 1987 r. sanktuarium w Różanymstoku nosi tytuł Bazyliki Mniejszej.

Źródło: ekai.pl


Podziel się tym wpisem: