web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Rekolekcje z Przełożonym Generalnym w Turynie

W dniach 6 – 12 listopada Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime prowadzi rekolekcje dla członków rad inspektorialnych Regionu Europy Środkowo-Północnej. Rekolekcje mają miejsce w Turynie-Valdocco. Są to siódme rekolekcje dla rad inspektorialnych.

Rekolekcje dla kapłanów, inspektorów i radców inspektorialnych głoszone przez Przełożonego Generalnego są nowością wprowadzoną przez ks. Artime. Zjazdy stanowią animację lokalnych zarządów salezjańskich inspektorii i wizytatorii, ich celem jest koordynacja jednolitego rozwoju Zgromadzenia Salezjańskiego, zgodna ze wspólnymi wytycznymi programowymi.

Rekolekcje na Valdocco kończą cykl spotkań zapoczątkowanych w listopadzie 2021 r. Pierwsze tego typu odbyły się w Turynie, skierowane były do przełożonych i radców inspektorialnych Regionu Śródziemnomorskiego, później kontynuowane były w odniesieniu do innych Regionów: Interameryka (Ekwador, luty 2022), Ameryka Cono Sud (Brazylia-Porto Alegre, luty 2022), Afryka-Madagaskar (Kamerun, marzec 2022), Azja Wschodnia-Oceania (Tajlandia, maj 2022) i Azja Południowa (Indie-Panjim, wrzesień 2022).

W czasie rekolekcji zaplanowano siedem konferencji oscylujących wokół tematu: „Salezjańska tożsamość konsekrowana w świetle XXVIII Kapituły Generalnej” oraz cztery spotkania dialogowe między Przełożonym Generalnym i uczestnikami rekolekcji, dotyczące kwestii związanych z animacją i zarządzaniem Zgromadzeniem Salezjańskim. Wszystkie wydarzenia wpisują się w duchowość św. Franciszka Salezego, w kontekście 400. rocznicy śmierci Świętego.

W programie rekolekcji jest czas na wspólną modlitwę – Jutrznią, osobiste refleksje czy rozmowy z ks. Artime, na koniec dnia modlitwa Kompletą. Każdy z przełożonych danej inspektorii, kieruje do zebranych tzw. “słówko na dobranoc”. Poniedziałkową homilię wygłosił ks. inspektor Tadeusz Jarecki.

Fot. Ks. Tadeusz Jarecki/ Ks. Piotr Sosnowski

Jako że wszystko odbywa się na Valdocco, nie brakuje okazji do zaczerpnięcia ze źródła salezjańskiego Oratorium ks. Bosko, zaczynając od wizyty w Muzeum-Domu Świętego, środowiska, które powstało właśnie z myślą o tym, by ułatwić ten bezpośredni kontakt z początkami historii salezjańskiej.

W rekolekcjach bierze udział około 130 salezjanów z Regionu Europy Środkowo-Północnej. Prowadzi je Przełożony Generalny, koordynuje radca regionu – ks.  Roman Jachimowicz. Ze względu na dużą różnorodność kulturową i językową, wszystkie oficjalne teksty konferencji zostały przetłumaczone na osiem języków, przy czym konferencje ks. Artime tłumaczone są symultanicznie na cztery języki.

Region Europy Środkowo-Północnej, powołany do życia przez XXVII Kapitułę Generalną (2014), obejmuje 17 okręgów z 24 krajów. Ostatnie dane statystyczne na 31 grudnia 2021 roku informują, że w Regionie jest dwa tysiące sześćdziesięciu salezjanów profesów, 13 nowicjuszy oraz 267 domów kanonicznie erygowanych.

Tekst za infoans: Przełożony Generalny będzie głosił na Valdocco rekolekcje dla Rad inspektorialnych Regionu Europa Środkowo-Północna


Podziel się tym wpisem: