web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Wspomnienie zmarłych rodziców salezjanów

25 listopada przypada wspomnienie zmarłych rodziców salezjanów, ustanowione na pamiątkę śmierci Małgorzaty Occhieny – mamy ks. Bosko.

„W naszym ludzkim doświadczeniu śmierć jest wrogiem życia. Wbrew wszelkim mocom śmierci i wszystkim fałszywym nauczycielom, Chrystus wciąż ofiarowuje ludzkości jedyną, prawdziwą i realną nadzieję. Dzięki temu, że przyjął naszą ludzką kondycję, Jezus Chrystus może przekazać wszystkim Życie, które ma w sobie” – św. Jan Paweł II.

25 listopada przypada “dies natalis” Czcigodnej Służebnicy Bożej Małgorzaty Occhieny, matki św. Jana Bosko, kobiety wielkiej wiary, pokory i mądrości. Oto dziesięć rzeczy, które warto o niej wiedzieć.

Fot. Infoans

Wspomnienie
25 listopada Rodzina Salezjańska obchodzi wspomnienie Małgorzaty Occhieny, matki księdza Bosko, zwanej jako “Mama Małgorzata”.

Ukochanie modlitwy
Małgorzata Occhiena urodziła się w Capriglio, w prowincji Asti, w 1788 roku, w rodzinie rolników. Czas i praca nie pozwalały jej na naukę, ale jej zamiłowanie do modlitwy odzwierciedlało mądrość, której nie można znaleźć w książkach.

Małżeństwo
Mieszkała z rodzicami aż do ślubu z Francesco Bosco w 1812 roku. Wraz z mężem i dziećmi zamieszkała w Becchi, przysiółku Castelnuovo d’Asti.

Poświęcenie
Wkrótce owdowiała i zajęła się domem, utrzymaniem rodziny, wychowaniem dzieci, pracą w polu i chorą teściową.

Mądra wychowawczyni
Z wiarą i mądrością kierowała rozwojem zdolności swoich dzieci, pomagając im wzrastać w wielkoduszności i inicjatywie. Towarzyszyła Janowi Bosko w drodze do kapłaństwa, a później opuściła dom, aby towarzyszyć mu w jego misji wśród ubogich i opuszczonych chłopców w Turynie.

Skuteczna współpracownica
W Oratorium na Valdocco zaznaczyła swoją obecność tym charakterystycznym poczuciem wspólnoty rodzinnej, które do dziś jest obecne w dziełach salezjańskich. Wykonując rolę matki sierot z Valdocco, była najskuteczniejszą współpracownicą swojego syna.

Śmierć
Zmarła w Turynie w 1856 roku, w wieku 68 lat, na zapalenie płuc. Wielu młodych ludzi towarzyszyło jej na cmentarzu, gdzie opłakiwali ją tak, jak opłakuje się matkę.

Czcigodna Służebnica Boża
Została ogłoszona Czcigodną Służebnicą Bożą przez papieża Benedykta XVI w dniu 15 listopada 2006 roku.

“Jak dobry jest Bóg”
W Wiązance  z 2006 r. cytowane są popularne zwroty, które wypowiadała, wychowując swoich synów: “Bóg cię widzi”, “Jak dobry jest Bóg”, “Z Bogiem się nie żartuje”.

Święta matka
Wkrótce po jej śmierci pojawiło się powszechne przekonanie: “była świętą”. Ci, którzy zaczęli nazywać ją “świętą matką”, świadczyli o tym, że nigdy nie porzuciła swoich zasad, przekonań, wiary.

Tekst za: 10 rzeczy, które warto wiedzieć o Mamie Małgorzacie


Podziel się tym wpisem: