web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Filmowe wizerunki św. Jana Bosko

Wielki urok ks. Bosko i jego charyzmat wciąż przyciągają miliony ludzi na całym świecie. Jego osobność wpłynęła pozytywnie na twórczość artystów, popularyzując w ten sposób wizerunek świętego. Sztuka filmowa odegrała ważną rolę, przybliżając jego postać szczególnie młodym osobom.

Ks. Bosko jest postacią “międzynarodową”, ponieważ jest znany na całym świecie, przede wszystkich w 135 krajów, w których pracują salezjanie.

Najwięcej filmów pochodzi z Włoch, warto zwrócić uwagę na trzy z nich. Produkcje filmowe zatytułowane są: “Don Bosco”.

Pierwszy z nich został zrealizowany pod kierunkiem Goffredo Alessandriniego, wyreżyserowany w 1935 roku, rok po kanonizacji św. patrona młodzieży. Główną rolę w filmie odegrał Gian Paolo Rosmino, obraz opowiada o życiu św. Jana Bosko, od jego narodzin do kanonizacji w 1934 roku. Film został odrestaurowany z negatywu zachowanego w “Fondo Salesiani” zdeponowanego w Ivrei w 2016 roku. 

W setną rocznicę śmierci Jana Bosko (1988 r.) na ekrany kin wszedł film „Don Bosco” w reżyserii Leandro Castellaniego, w którym główną rolę zagrał aktor pochodzenia włosko-amerykańskiego – Ben Gazzara. Film przedstawia starszego ks. Bosko, ukazując jego misyjną pracę szczególnie na rzecz młodzieży.

Włoska telewizja „RAI” dała się porwać charyzmatowi świętego do tego stopnia, że w 2004 roku nakręciła miniserial w reżyserii Lodovico Gaspariniego z udziałem Flavio Insinny. Film fabularny opowiada historię powołania przeżywanego w klimacie radości i optymizmu, pomimo tych wszystkich trudności, których nie brakowało na drodze ks. Bosko.


Podziel się tym wpisem: