web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

„Komunikacja zewnętrzna i wewnętrzna w Rodzinie Salezjańskiej”

Kontynuowana jest publikacja serii artykułów autorstwa ks. Macieja Makuły SDB, członka Sektora Komunikacji Społecznej, które dotyczą tematu Komunikacji w Rodzinie Salezjańskiej. Po pierwszym artykule, który dotyczył „Komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej w Rodzinie Salezjańskiej”, w tym drugim autor stara się pogłębić zagadnienie komunikacji z dziennikarzami, postrzegając ją jako pomoc w zarządzaniu informacją.

Artykuł rozpoczyna się od podkreślenia znaczenia współpracy z dziennikarzami w zarządzaniu informacją, a następnie odpowiada na podstawowe pytanie: co we współczesnym świecie oznacza termin dziennikarz? Wraz z rozwojem mediów społecznościowych i zmieniającymi się sposobami przekazywania informacji, w ciągu ostatnich dwóch dekad rola dziennikarza i dziennikarstwa uległa znacznej zmianie, jak wyjaśnia ks. Makuła. To, co jest znane jako klasyczny, starszy sposób uprawiania dziennikarstwa, może nie odpowiadać młodszej części uprawiającej ten zawód i odwrotnie.

Istotnie, nowoczesne technologie wprowadzają istotne zmiany w zawodzie dziennikarza na całym świecie. Zrozumienie tych różnic między bardziej klasycznym sposobem uprawiania dziennikarstwa a nowymi trendami jest więc istotną pomocą, gdy chodzi o efektywną współpracę z dziennikarzami i mediami. Stąd też w artykule tego miesiąca są również przedstawione praktyczne zasady dotyczące kontaktów z dziennikarzami.

Po obszernym i interesującym wywodzie na temat znaczenia dziennikarstwa i roli dziennikarza, począwszy od pierwszej szkoły dziennikarskiej założonej w 1908 roku, aż po XXI wiek, autor zastanawia się nad tym, jak Ksiądz Bosko, a po nim salezjanie, podchodzili do kwestii komunikacji i relacjonowania wydarzeń przez media.

Dalej ks. Makuła pisze, że św. Jan Bosko wiele lat temu mówił o tym, jak ważne jest, by działalność Rodziny Salezjańskiej była widoczna w mediach. Dodaje przy tym, że Ksiądz Bosko mówił o potrzebie różnych form reklamy i promocji w prasie swoich czasów. Prawdopodobnie, w kontekście swoich czasów, był skutecznym specjalistą w zakresie kontaktów z mediami. 

Również dzisiaj kontakty z dziennikarzami są bardzo ważnym czynnikiem dla Rodziny Salezjańskiej. Jak dalej stwierdza autor, kontakty z dziennikarzami starszego i młodszego pokolenia przynoszą realne korzyści w dziedzinie promocji działalności instytucji związanych z charyzmatem salezjańskim. Profesjonalne zarządzanie obiegiem informacji sprzyja dobrym relacjom z mediami w różnych sektorach, natomiast znajomość praktycznych zasad, odnoszących się do kontaktów z dziennikarzami, stanowi podstawę do tworzenia odpowiedzialnych treści. 

Pełny tekst artykułu można pobrać tutaj, na dole strony, a jest on dostępny w językach: włoskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim, portugalskim i polskim.

Pobierz załącznik:

2_Comunicazione_con_giornalisti_IT.pdf2_Comunicazione_con_giornalisti_EN.pdf2_Comunicazione_con_giornalisti_ES.pdf2_Comunicazione_con_giornalisti_FR.pdf ; 2_Comunicazione_con_giornalisti_PT.pdf2_Komunikacja_z_dziennikarzami_PL.pdf

Tekst za: „Komunikacja zewnętrzna i wewnętrzna w Rodzinie Salezjańskiej”


Podziel się tym wpisem: