web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

III Niedziela Wielkiego Postu

Wiemy o tym, że woda jest niezbędna do życia dla każdego organizmu. Rośliny potrzebują wody, aby wzrastać. Człowiek, aby rozwijać się, również potrzebuje wody.

W Ewangelii słyszymy o wodzie żywej, która pochodzi od Chrystusa. I podobnie jak brak wody może być zabójczy dla organizmu, tak brak wody żywej może doprowadzić do śmierci duszy. Jezus przychodzi do studni, aby zaczerpnąć wody. Samarytanka, którą prosi o wodę, jest w szoku. Jezus wywraca do góry nogami uprzedzenia, przekracza bariery i granice. Dotyka zagadnienia wody żywej, czyli pragnienia miłości w życiu każdego człowieka. Samarytanka uświadamia sobie, że człowiek może dać tylko część miłości, której pragniemy, nikt jednak nie może spełnić wszystkich naszych pragnień, tylko sam Bóg. Do Boga dochodzi się poprzez głębokie pragnienie zaspokojenia własnych potrzeb. Opowiadanie o Samarytance jest historią miłości i dialogu. To dzięki spotkaniu z Jezusem Samarytanka odkrywa swoje pragnienia. Kobieta uznaje Jezusa za proroka, gdyż objawia jej prawdę o niej.

A jakie są nasze pragnienia? Co w naszym życiu jest najważniejsze? Jakie mamy oczekiwania względem innych? Jakie są nasze oczekiwania odnośnie przyszłości? Czy w naszych pragnieniach jest miejsce dla Jezusa i Jego miłości? Czy doświadczyłem kiedyś Bożej miłości i tego, że jestem kochany przez Pana Boga? Może warto postawić sobie w swoim życiu te i podobne pytania. Możemy uczyć się od Samarytanki słuchania Jezusa i poszukiwania swoich pragnień.

Jesteśmy ludźmi wiary, więc w naszych pragnieniach nie powinniśmy skupiać się jedynie na rzeczach doczesnych, ale przede wszystkim powinniśmy skupiać się na wodzie żywej, czyli wartościach nieprzemijających. Czym się napełnimy? Czy będzie to „woda żywa” dla naszej duszy?

Ks. Sylwester Pawlak SDB


Podziel się tym wpisem: