web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

W piątek 24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji w całym kraju odbyły się spotkania edukacyjne, prelekcje i seanse filmów przypominających heroiczne postawy z czasów II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęto Mszą świętą celebrowaną przez bp. Romualda Kamińskiego o godz. 10.00 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53.

W Bazylice na Pradze w Warszawie odsłonięto tablicę pamiątkową, upamiętniającą dwóch salezjanów ks. Michała Kubackiego i ks. Jana Stanka, którzy nieśli pomoc Żydom (m.in. Halinie Aszkenazy) podczas II wojny światowej.

„Postawa tych dwóch salezjanów niech będzie wzorem do naśladowania – zwłaszcza dla młodego pokolenia. Niech nas inspirują do umiłowania drugiego człowieka niezależnie od religii czy przekonań, niech pobudzają nas do umiłowania życia i szacunku względem Ojczyzny ” – mówi ks. inspektor Tadeusz Jarecki.

Fot. Salezjanie

Z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy 24 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wspomniana data jest symboliczna. Tego dnia w 1944 r. dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.

W 1995 r. Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 17 marca 2016 r. otwarte zostało w Markowej (woj. podkarpackie) pierwsze w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów, które przyjęło imię rodziny Ulmów.

Ustawa uchwalona przez parlament zdecydowaną większością głosów, a następnie 20 marca 2018 r. podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę stanowi symboliczne uhonorowanie heroicznych czynów rodaków, którzy aktywnie przeciwstawili się zbrodniczym planom III Rzeszy Niemieckiej, spiesząc na ratunek ofiarom Zagłady.

Co roku w uroczystościach uczestniczą przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz delegacje instytucji (m.in. Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, IPN, Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata), odpowiedzialnych za upamiętnianie Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów w czasie okupacji niemieckiej.

Tegoroczne uroczystości będą miały szczególny charakter, gdyż jednocześnie zainaugurują w Markowej na Podkarpaciu działalność Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Wyniesienie na ołtarze Rodziny Ulmów (Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci), zamordowanej w 1944 r. przez Niemców za ukrywanie Żydów, odbędzie się 10 września właśnie w Markowej, rodzinnej miejscowości przyszłych błogosławionych.

W uroczystościach inauguracyjnych 24 marca weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda. – Prezydent odwiedzi w piątek Markową na Podkarpaciu i zainauguruje działalność Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Celem Komitetu będzie m.in. utrwalanie pamięci o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej – przekazała Grażyna Ignaczak–Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Jak dodała minister Ignaczak-Bandych, inauguracja działalności Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów to pierwsze z wielu wydarzeń przypominających o heroicznych postawach Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej. – Planujemy szereg wydarzeń o charakterze obywatelskim, kampanie informacyjne w mediach społecznościowych i tradycyjnych – podkreśliła Grażyna Ignaczak–Bandych.

Także w kolejnych dniach a nawet miesiącach w całej Polsce organizowane będą spotkania, dyskusje, spektakle, lekcje historyczne, spacery edukacyjne i zwiedzania wystaw upamiętniających Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Pełna lista planowanych inicjatyw dostępna jest na stronie Instytut Pamięci Narodowej.

Tekst za: Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką


Podziel się tym wpisem: