web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Nasze fantastyczne sny!

Kontynuujemy publikację artykułów z cyklu „Ksiądz Bosko a rzeczywistość cyfrowa i wirtualna”, których autorem jest ks. Gildasio Mendes, radca generalny ds. komunikacji społecznej. W tym miesiącu mowa będzie o snach.

Pytanie: „O czym śnisz?” jest jednym z najważniejszych pytań w życiu człowieka. Marzenie może dotyczyć przyszłości, życzenia czegoś dobrego sobie lub innym. Marzenie jest związane z byciem szczęśliwym.

Używamy sztuki, muzyki, filmu i literatury, aby zwizualizować i przekazać historie o snach (pomyślmy o musicalu “Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat”). Wciągają nas one i dotykają głęboko, ponieważ śnienie jest podróżą pełną pasji w poszukiwaniu sensu życia i głębokim pragnieniem odnalezienia swojego miejsca na tym świecie.

Używamy wszystkich rodzajów mediów jako sposobu na nadanie obrazu i ciała naszym marzeniom, a następnie dzielimy się nimi albo poprzez piosenkę, wiadomość lub zdjęcie, albo – narrację, która urzeka słuchacza.

Jednym ze sposobów postrzegania Internetu jest myślenie o nim jako o ogromnej sieci ekspresji ludzi śniących o wielu rzeczach. Czym ludzie dzielą się w mediach społecznościowych? Oczywiście wieloma rzeczami, ale są to między innymi rzeczy związane z ich marzeniami o miłości, dostaniu się na studia, nowym przyjacielu, zdobyciu nowej pracy, podróżach…

Wiele odkryć ludzkich i naukowych łączy się ze snami ludzi. Piosenka Paula McCartneya „Yesterday”, prawdopodobnie jeden z największych hitów Beatlesów, przyśniła mu się. A teoria względności Einsteina naprawdę pojawiła się, gdy fizyk był jeszcze nastolatkiem. Śniło mu się, że był na farmie z grupą krów skulonych za elektrycznym ogrodzeniem. Kiedy farmer, który znajdował się na przeciwległym końcu pola, otworzył ogrodzenie, wszystkie krowy odskoczyły do tyłu w tym samym momencie, gdy to otwarcie ogrodzenia je poraziło. Kiedy jednak poszedł porozmawiać z rolnikiem, ten powiedział, że widział, jak krowy skaczą jedna po drugiej. Sen ten uświadomił mu, że to wygląda różnie, w zależności od tego, gdzie się kto znajduje, co łączy się z ilością czasu potrzebną do pokonania drogi przez światło.

A jak to wygląda, gdy chodzi o sny z biblijnego i religijnego punktu widzenia? Biblijne sny są dynamicznym dialogiem między daną osobą a Bogiem. Zdobyta w ten sposób wiedza staje się drogą rozeznania i odpowiedzialności. Józef ze Starego Testamentu i Józef z Nowego Testamentu! Zatem i my możemy potraktować sen jako wyzwanie, być może jako wgląd w plan Boga, jaki ma wobec naszego życia. Ale dobrze jest też pamiętać o następującym epizodzie z Księgi Liczb:

Jeśli jest u was prorok,
objawię mu się przez widzenia,
w snach będę mówił do niego.
Lecz nie tak jest ze sługą moim, Mojżeszem.
Uznany jest za wiernego w całym moim domu. Jeśli jest u was prorok,
objawię mu się przez widzenia,
w snach będę mówił do niego (12, 6-8).

Ksiądz Bosko uważany jest za świętego wielu snów. Nie jest naszym zadaniem tutaj zagłębiać się w liczne pytania dotyczące jego snów. Chcemy natomiast zwrócić uwagę na to, że Ksiądz Bosko do końca życia podążał za swoim pierwszym znaczącym snem.

Sen Księdza Bosko, jaki ten miał w wieku 9 lat, należy do najbardziej znanych wśród jego wielu snów. Wszyscy znamy ten sen. Chciałbym jedynie podkreślić trzy aspekty tego snu, z punktu widzenia komunikacji społecznej.

Zauważmy, jakie pytanie zadaje mały Janek „dostojnie ubranemu mężczyźnie”, który mu się ukazuje – „A ty kim jesteś? W jaki sposób mam to zrobić?”. Sztuka formułowania pytań jest niezwykle ważna jako sposób komunikacji. Można powiedzieć, że sny Księdza Bosko są istną encyklopedią pytań. Zawsze chciał poznać znaczenie swoich snów. Ich sens. Pytania prowadzą do refleksji, do odkrywania znaczeń….

Ksiądz Bosko opowiadał także innym o swoich snach. Te były głęboko związane z jego misją wobec innych. Ksiądz Bosko śnił ze swoimi młodymi!

Oczywiście nie każdy z nas ma tak wyjątkowe sny jak ksiądz Bosko. Jednak życie jest utkane z marzeń.

Śnić to mieć cel w życiu. Ale oznacza to również, że ten sen nie został jeszcze zmaterializowany. Nie jest to pewnik, ale pomysł znajdujący się gdzieś w tyle głowy. Żyje w naszych sercach. Śnić to mieć cel, pragnienie, misję…

Wsłuchiwanie się w to, o czym śnią młodzi ludzie, jest wspaniałym sposobem komunikacji. Chodzi o to, aby pomóc komuś otworzyć się, wyrazić siebie, by jego życie wewnętrzne mogło się rozwijać i stworzyć wewnętrzną sieć, w której odkrywa siebie, swoje wewnętrzne źródło, rodzące życie i dary.

Innym aspektem tego snu Janka Bosko w 9. roku życia jest poczucie bycia dla innych, edukowania ich, prowadzenia, dostarczania nowego impulsu młodym ludziom (druga część tego snu) do społecznego dzielenia się i komunii.

Wracając do Jezusa, uświadamiamy sobie, że Jego wizja królestwa Bożego polegała na tym, aby dotrzeć do ludzi, zwłaszcza ubogich, chorych, grzeszników, objąć ich miłosierdziem i roztoczyć przed nimi perspektywę dzielenia się tym, kim są, stworzyć przyjazne środowisko, dzielić się swoimi talentami i służbą.

Sercem Ewangelii jest komunikacja braterska.

Dla Jezusa komunikacja to relacja i obecność.

Te dwa słowa stanowią sedno systemu prewencyjnego Księdza Bosko. Kiedy ktoś jest obecny, lepiej zna drugiego człowieka. Takie było przesłanie Boga do Aarona i Miriam, kiedy powiedział o Mojżeszu: „Pan rozmawiał z nim twarzą w twarz”. Ten, kto jest obecny, kocha i okazuje miłość.

Ksiądz Bosko był człowiekiem głębokiego pragnienia komunii i integracji. Dlatego stworzył tak szeroką sieć akceptacji i przyjęcia młodych ludzi oraz opieki nad nimi.

Co by było, gdyby Ksiądz Bosko ukrył te swoje sny? Co by było, gdyby nie odpowiedział wiernie na ten swój najważniejszy sen?

Kto śni, ten się komunikuje! O czym śnisz?

Tekst za: Nasze fantastyczne sny!


Podziel się tym wpisem: