web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Czerwińsk. Niecodzienne nabożeństwo drogi krzyżowej

W miniony piątek w Czerwińsku nad Wisłą odbyły się dwa nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Już po raz kolejny z różnych stron mazowieckiej ziemi wyruszyli z piątku na sobotę (22–23 marca) pątnicy, by podjąć trud Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, przemierzając szlaki wiodące do sanktuarium Matki Bożej Czerwińskiej.

W tym roku dane im było po raz kolejny wyruszyć z Parafii św. Barbary w Modlinie-Twierdzy i Parafii św. Maksymiliana Kolbe w Płońsku.

O ile trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Płońska do Czerwińska nie uległa zmianie, to pątnicy ruszający z ks. kan. Januszem Nawrockim – proboszczem z Modlina-Twierdzy poddani zostali dodatkowej próbie. Zmiana trasy była spowodowana przebudową drogi krajowej, tzw. „siódemki”, która dotyczyła również końcowej części Drogi Krzyżowej.

W tym roku bowiem dochodząc do Wychódzca, uczestnicy przesiedli się na łodzie. Zanim to nastąpiło, o godzinie 4:00 rano do pielgrzymów dołączył ks. bp Szymon Stułkowski, który poprowadził stację XIII „Zdjęcie Pana Jezusa z krzyża”.

Następnie na dziesięciu łodziach pielgrzymi wypłynęli w stronę Czerwińska. Na wysokości Czerwińskiej Pragi wyłączono silniki. W ciszy i ciemności każdy mógł wsłuchać się w ostatnie rozważanie XIV stacji „Pan Jezus do grobu złożony”, do której rozważanie napisał bp Stułkowski. 

Po rozważaniu zapadła cisza, w której słychać było budzące się do życia ptaki z pobliskich wiślanych kęp. Mrok powoli ustępował. Nadchodził świt, a z nim nadzieja Zmartwychwstania. O godzinie 5:30 uczestnicy przybili do czerwińskich bulwarów i stąd wyruszyli do bazyliki, by tam ofiarować Bogu przez przyczynę Matki Bożej Czerwińskiej trud podjętej Drogi Krzyżowej. Na koniec ksiądz biskup zainicjował wspólną modlitwę w intencji Ojca św. Franciszka, aby dostąpić łaski odpustu zupełnego, i ofiarował pasterskie błogosławieństwo.

W miniony piątek, 22 marca 2024 roku, na ulicach czerwińskiej parafii odbyło się nabożeństwo rodzinnej Drogi Krzyżowej.

Tegoroczne rozważania pasyjnego nabożeństwa napisał ks. Wojciech Kułak SDB, nosiły one tytuł: „Dobry Pasterz wszystkich”. Powstały w nawiązaniu do snu św. Jana Bosko z dziewiątego roku życia. Była to pełna życzliwości modlitwa za siostry i braci, którzy odeszli od Boga i Kościoła, ale także i za nas samych. Bo wszyscy potrzebujemy modlitwy za siebie nawzajem. I mimo to, że w tym momencie może być to modlitwa jednej strony, niech nie opuszcza nas nadzieja, że kiedyś będziemy się modlić wspólnie. „Stań się pokorny, silny i mocny” – usłyszał dziewięcioletni Janek Bosko w swoim śnie sprzed dwustu lat. Droga Krzyża, którą pokonujemy wraz z Chrystusem, takimi właśnie nas czyni.

„Wielkie podziękowania kieruję do wszystkich uczestników za złożone piękne świadectwo wiary. W sposób szczególny orszakowi procesyjnemu, ministrantom, panu organiście – Przemysławowi Ziółkowskiemu i druhom strażakom z czerwińskiej OSP za niezawodną obecność i zabezpieczenie trasy” – mówi ks. Proboszcz.


Podziel się tym wpisem: