web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Warszawa. Projekty, pomoc, misje… – roczne podsumowanie Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego

Salezjański Ośrodek Misyjny podsumował dane za rok 2023. W ubiegłym roku zrealizowanych zostało 39 Projektów Misyjnych na łączną kwotę 1 713 980,10 zł. Większość bo aż 28 projektów wykonano w Afryce, 4 w Europie, 2 w Azji i 5 w Ameryce Południowej.

Projekty wsparły 8 893 osoby. „Staraliśmy się na bieżąco reagować na aktualne problemy, które miały miejsce w czasie misji. Poprzez konkretne projekty pomogliśmy uchodźcom w Ugandzie, ofiarom trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji. Pomogliśmy usunąć skutki nawałnicy deszczowej w Malawi, odbudować ogrodzenie zniszczone przez powódź w Bangladeszu czy zniszczony przez pożar budynek misyjny sióstr w Odessie” – mówi ks. Jacek Zdzieborski dyrektor SOM w Warszawie.

Udało się także zakupić żywność dla cierpiących głód w Etiopii i na Madagaskarze, szczególnie dla dzieci i osób starszych. Dzięki darczyńcom możliwe było wykopanie studni dla ponad 1000 dzieci ze szkoły sióstr salezjanek w Sudanie Południowym oraz Lolobi w Ghanie.

Projekty z zakresu edukacji obejmowały m.in. wyposażenie pracowni komputerowych w Namibii, Czadzie, Burundi, Zambii, Ukrainie czy remonty centrów młodzieżowych w Peru i na Madagaskarze. Ośrodek wsparł zakup środków transportu dla placówek misyjnych w Zambii, Peru czy zakup traktora dla placówki w Malawi. Pomoc okazana była również przy budowie, remoncie kaplic i kościołów czy wyposażeniu centrów formacyjnych w Czadzie, Brazylii i na Madagaskarze.

„Przeprowadziliśmy wielkopostną kampanię „Bezdomne dzieci Boliwii”, w ramach której mówiliśmy o problemach dzieci i młodzieży mieszkających na ulicach Santa Cruz. Zebraliśmy 101 567 zł na pomoc 150 dzieciom, których salezjanie z pracownikami socjalnymi odwiedzają na ulicach. Zebrane środki zapewniają im m.in. posiłki i potrzebne leki. Z kolei kampania „Posiłek dla Wenezueli” zorganizowana w ramach Tygodnia Misyjnego 2023 była odpowiedzią na potrzeby dzieci i dziewcząt z placówki misyjnej w Puerto Ayacucho w Amazonii. Zebraliśmy 56 152 zł, które siostry wykorzystują by pomóc dziewczętom mieszkającym w internacie, a także by dożywiać co tydzień najbiedniejsze dzieci, które przychodzą do oratorium” – mówi dalej ks. Zdzieborski.

Program Adopcji na Odległość kontynuujemy już od ponad 20 lat i pomagamy edukować dzieci na 45 placówkach w 20 krajach takich jak Czad, DR Konga, Etiopia, Madagaskar, Malawi, Peru, Timor Wschodni, Ukraina czy Sudan. W 2023 roku pomocą objęliśmy ponad 12 300 uczniów i 63 seminarzystów z prowincji zambijskiej. Program wspiera 7 525 osób, a w ubiegłym roku dołączyło do grona Opiekunów Adopcyjnych 500 osób. Na wsparcie podopiecznych w zeszłym roku przekazaliśmy 6 031 968 zł. Zapewniliśmy im posiłek, wyprawkę szkolną, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, nie tylko w szkolnej codzienności, ale także w przyszłości – mają szansę zdobyć zawód i pracę.

Tak przedstawia się wynik Duchowej Adopcja Misjonarza za 2023 roku. 34 polskie salezjanki pracowały w 13 krajach misyjnych oraz 166 polskich salezjanów w 43 krajach. Codzienną modlitwą w ubiegłym roku obejmowało konkretnego misjonarza aż 6 418 osób. Misjonarki i misjonarze otrzymali także pomoc materialną, która obejmowała pokrycie ich kosztów leczenia, biletów czy wiz. Na te cele przekazano 59 970,90 zł oraz 184 138,11 zł na imienne wsparcie konkretnych misjonarzy.

Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco – w ubiegłym roku podczas 9 spotkań formacyjnych dla chętnych wolontariuszy gościło około 50 młodych osób, którzy pociągnięci przykładem św. Jana Bosko zapragnęli pracować z ubogimi dziećmi i młodzieżą. Ostatecznie krzyże misyjne otrzymało 19 wolontariuszy, w tym 5 wyjechało na wolontariat długoterminowy, 9 na krótkoterminowy. W minionym roku na misjach pracowały 22 osoby, ponieważ część z nich jeszcze w 2022 roku wyruszyła na wolontariat długoterminowy. Wolontariusze pracowali na placówkach misyjnych w Ghanie, Zambii, Rwandzie, Sudanie Południowy, Boliwii, Malawi, Etiopii i na Madagaskarze.

„Przeprowadziliśmy Animację Misyjną w 22 parafiach, 31 szkołach. Opowiadaliśmy o misjach podczas rekolekcji w duchu misyjnym, dniach skupienia, spotkań dla młodzieży salezjańskiej oraz spotkań formacyjnych” – dodał ks. Zdzieborski.

Więcej na temat działalności Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego można znaleźć w: Salezjański Ośrodek Misyjny oraz Salezjański Wolontariat Misyjny.

Źródło: ANS


Podziel się tym wpisem: