web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Co łączy św. Jana Chrzciciela i ks. Bosko?

W dniu, 24 czerwca, w święto Narodzenia św. Jana Chrzciciela, w dniu imienin Księdza Bosko, przywołującego datę założenia Byłych Wychowanków Salezjańskich, Prezes Światowej Konfederacji BWS, Bryan Magro, kieruje swoje okolicznościowe przesłanie z Malty, w którym, przypominając o korzeniach święta, spogląda w przyszłość na nowe wyzwania czekające na Byłych Wychowanków, począwszy od zbliżającego się Nadzwyczajnego Kongresu Światowego BWS.

Świętując nasz dzień założenia, bardzo ceniony przez wszystkich byłych wychowanków i przyjaciół Księdza Bosko, zastanówmy się nad znaczeniem 24 czerwca. Ten dzień, więcej niż tylko data w kalendarzu, jest latarnią, która oświetla naszą drogę, prowadząc nas do naszych korzeni i przypominając nam o niezwykłej drodze, która rozpoczęła się 154 lata temu na Valdocco.

Tego właśnie dnia w 1870 r. pierwsza grupa młodych ludzi, pełnych entuzjazmu i nadziei, zgromadziła się, aby uczcić naszego ukochanego księdza Bosko w dniu jego imienin. Pod przewodnictwem Carlo Gastiniego spotkali się z księdzem Bosko nie tylko po to, by oddać mu cześć, ale by stworzyć więź, związek, który przekroczy czas i geografię. To spotkanie dało początek pierwszemu stowarzyszeniu byłych wychowanków, które jest świadectwem trwałego dziedzictwa wizji księdza Bosko.

W tym roku, w dniach od 2 do 6 października, ponownie zgromadzimy się na Valdocco, miejscu zapoczątkowania tej naszej drogi, na Nadzwyczajnym Zjeździe Światowym. Przedstawiciele ze wszystkich zakątków świata zgromadzą się, zjednoczeni tą samą miłością i wdzięcznością, którą Carlo Gastini i jego przyjaciele odczuwali w 1870 roku. Zbierzemy się, aby uczcić Księdza Bosko, odnowić nasze zaangażowanie we wcielanie jego nauczania i by świętować kontynuację tej spuścizny.

Temat tegorocznego zjazdu: “Kroczenie razem: zmiana dla ciągłości” zachęca nas do refleksji, studium i innowacji. Chcemy zanurzyć się w naszej bogatej historii, wyciągnąć wnioski z przeszłości, które wpłyną na naszą teraźniejszość i ukształtują naszą przyszłość. W szybko zmieniającym się świecie musimy stawiać sobie wyzwania, aby pozostać istotnymi i wpływowymi.

Synodalność, koncepcja wspólnego kroczenia, jest sercem naszego Zjazdu. To dzięki tej wspólnej podróży odkryjemy nowe sposoby przywództwa (leadership). Przywództwa, które jest inkluzywne, współczujące i adaptacyjne. Przywództwa, które ucieleśnia ducha Księdza Bosko, który zawsze był obok swoich wychowanków, prowadząc ich z miłością i mądrością.

Zmiany są nieuniknione, a gdy wspólnie wyruszamy w tę drogę, zdajemy sobie sprawę z potrzeby adaptacji. Musimy być gotowi do przeglądu naszych metod, do wprowadzania innowacji i znajdowania nowych sposobów służenia społeczeństwu, w którym żyjemy. To właśnie w tej gotowości do zmian szanujemy ciągłość misji Księdza Bosko.

Stojąc w tym kluczowym momencie, pamiętajmy, że jesteśmy nosicielami pochodni dziedzictwa, które obejmuje ponad półtora wieku. Naszą misją jest podtrzymywanie płomienia wizji Księdza Bosko, aby jego nauki nadal inspirowały i podnosiły na duchu przyszłe pokolenia.

Zapraszamy każdego z was do skorzystania z tej okazji, aby zastanowić się nad naszą wspólną drogą, do interakcji między sobą i do pomocy w budowaniu przyszłości tak żywej i wpływowej, jak nasza przeszłość. Razem przyjmijmy zmiany, podtrzymujmy naszą ciągłość i idźmy naprzód z tym samym duchem jedności i poświęcenia, który zjednoczył Carlo Gastiniego i jego przyjaciół 154 lata temu.

Bryan Magro
Prezes Konfederacji Światowej BWS

Źródło: ANS


Podziel się tym wpisem: