web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

“Shaping Tomorrow”: Gen X, Gen Y, Gen Z, Gen Alpha, Gen C – co to takiego, tłumaczy ks. Maciej Makuła

Gen X, Gen Y, Gen Z, Gen Alpha, Gen C to terminy, które weszły do naszego codziennego słownika. Próba zrozumienia różnic między tymi kategoriami może być jednak myląca. Aby odpowiednio skatalogować różne pokolenia i ich różne sposoby podejścia do świata komunikacji, ks. Maciej Makuła SDB, członek Sektora Komunikacji Społecznej, przeprowadził dogłębną analizę tego zagadnienia w ramach przygotowań do Sympozjum Komunikacji Społecznej 2024 „SHAPING TOMORROW”, które odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia 2024 r. w pomieszczeniach Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego (UPS) w Rzymie.

W kontekście różnic pokoleniowych komunikacja staje się czasem dość skomplikowana, a nawet niezrozumiała. Do tego dochodzą jeszcze odpowiednie konteksty kulturowe, które pomagają w tej komunikacji lub ją utrudniają.  

Dlatego w czwartym artykule ks. Makuła zechciał przybliżyć zasadnicze różnice między pokoleniami X, Y, Z, Alfa i C, a także rozbieżności w przekazywaniu i odbieraniu informacji przez te pokolenia.

Po opisaniu cech charakterystycznych i nakreśleniu granic czasowych dotyczących wszystkich tych pokoleń, autor podchodzi do całego zagadnienia od strony salezjańskiej,  zadając czytelnikom kilka pytań.

Co charakteryzuje te różne pokolenia w kontekście pracy salezjańskiej, pracy wychowawczej, rynku pracy? Czego oczekują ode mnie inne pokolenia, gdy chodzi o komunikację? Dlaczego konieczne jest dostosowanie przekazu? Jakie motywacje kierują poszczególnymi pokoleniami? W jaki sposób podchodzę do przedstawicieli różnych pokoleń w mojej instytucji? Jak podchodzę do konfliktu dotyczącego komunikacji, wynikającego z różnych sposobów podejścia związanych z komunikacją? 

Te pytania – jak tłumaczy ks. Makuła – prowadzą do większego zaangażowania w poznawanie form komunikacji preferowanych przez różne pokolenia, a także do owocnej współpracy międzypokoleniowej w ramach wielu projektów i działań edukacyjnych.

Rodzina Salezjańska z całą świadomością dotyka problemów i sposobów komunikacji każdego młodego pokolenia. Postęp technologiczny, jak twierdzi dalej autor artykułu, ma wpływ na kulturę, a także na paradygmaty komunikacyjne, które nieustannie stanowią wyzwanie dla tych, którzy pracują i wychowują w duchu św. Jana Bosko. Stąd tak ważne jest poznanie nowych pokoleń, które często mogą zaskoczyć w sposób pozytywny pod względem cech i zachowań związanych z komunikacją, które prezentują, wykorzystując niespotykane dotąd technologie i sposoby realizacji procesów związanych z komunikacją.

Pełny tekst artykułu, w formacie pdf, można pobrać – w językach włoskim, angielskim i hiszpańskim – tutaj, na dole strony.

“Zapraszamy do wzięcia udziału w tym Sympozjum Komunikacji Społecznej, które odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia 2024 r. w Rzymie” – zachęca Sektor Komunikacji Społecznej Zgromadzenia.

Facebook i Instagram “Shaping Tomorrow” już dostępne.

Źródło: ANS


Podziel się tym wpisem: