web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Różanystok: Parafialne Święto Plonów

W tym roku święto Narodzenia NMP, obchodzone 8 września, przypadło w XXIII niedzielę zwykłą. W tradycji ludowej dzień ten jest świętem Matki Bożej Siewnej, a w bazylice Ofiarowania NMP w Różanymstoku każdego roku odbywa się dziękczynienie za plony. 

Na Mszę Świętą o godz. 12.00 przybyły delegacje z 11 parafialnych miejscowości z wieńcami oraz innymi przetworzonymi i nieprzetworzonymi płodami ziemi. 

Brzozowo – wieś i Kolonia – przyniosły wieniec z wizerunkiem Matki Bożej Bolesnej z ziaren, Nowinka – kosz z kwiatami i chleb. Wieś Łozowo ofiarowała kosz dożynkowy i bukiet kwiatów ze słoneczników. Krugło – wieś i Kolonia – sękacz. Suchodolina – wieś i Kolonia – oraz Sławno – kosz dożynkowy, a w nim chleb i miód oraz ofiarę pieniężną. Sadowo – 2 kosze dożynkowe zawierające kwiaty, owoce, warzywa i miód. Reszkowce – wieniec z motywem monstrancji na podstawie z kwiatów pod łukiem z kwiatów i kłosów. Wieś Harasimowicze – kosz dożynkowy z produktami żywnościowymi. Stock – kosz z kwiatami i sękacz. Grodziszczany – 2 kosze z produktami żywnościowymi i sękacz. Kolonia Harasimowicze – wieniec w kształcie zamkniętej korony z chlebem i miodem wewnątrz. 

Proboszcz ks. Józef Grochowski wraz z koncelebransami i służbą liturgiczną na początku Mszy procesyjnie wprowadził delegacje przed ołtarz. On też przewodniczył Eucharystii. Współkoncelebransami byli: ks. Radosław Garbecki z Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku i ks. Józef Pietrusik, salezjanin z Łodzi. Homilię wygłosił ks. Piotr Przesmycki. Jak przyznał: „dzisiejsza uroczystość ukazuje nadzwyczajny związek między sprawami ludzkimi i boskimi, bo godność pracy na roli ma głębokie zakorzenienie w zamyśle Stwórcy”. Kapłan zwrócił uwagę na kompetencje rolników, którzy realizują swoje powołanie, a nie ideologie ekologów i zwolenników „zielonego ładu”. Kapłan w duchu wdzięczności Bogu za tegoroczne zbiory podziękował za dary złożone przed ołtarzem. „Bogu chleb niesiemy czysty. Bóg dał serce do kochania, rozum do myślenia i ręce do pracy” – podsumował ten wątek kaznodzieja.

Następnym motywem kazania były wydarzenia sprzed stu lat. 8 września 1929 roku, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, został wprowadzony do świątyni obecny obraz Matki Bożej Różanostockiej, który wcześniej został poświęcony w Rzymie przez papieża Piusa XI.

Uroczystości tej przewodniczył biskup wileński Romuald Jałbrzykowski. 

Następnie zgromadzeni wysłuchali wspomnień o pierwszych latach pracy w Różanymstoku sióstr salezjanek, które prowadziły sierociniec dla dzieci. Obraz ten zapisany został w książce „W krainie brzóz”. Kaznodzieja zacytował opis wycieczki sióstr z grupą dzieci do wsi, której nazwy włoska autorka książki, Domenica Grassiano, nie zapisała. Tam siostry i dzieci zostały poczęstowane chlebem i świeżym mlekiem. Miało to wymiar symboliczny, bo oto razem z dziećmi odnalazł się naród.

Po kazaniu ksiądz proboszcz dokonał obrzędu poświęcenia wieńców, koszy dożynkowych i darów z płodów ziemi złożonych przed ołtarzem. 

Na zakończenie każdej Mszy tej niedzieli był obrzęd poświecenia ziarna siewnego. Zwieńczeniem było dziękczynienie za tegoroczne plony oraz procesja eucharystyczna. 

Poza Chrystusem Eucharystycznym głównymi jej uczestnikami były delegacje niosące wieńce i inne dary dożynkowe. Po Mszy odbyło się spotkanie integracyjne dla uczestników.

Tradycje ludyczne wpisane są w polską kulturę, ubogacają ją oraz jednoczą Polaków w modlitwie i działaniu. 


Podziel się tym wpisem: