web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Światowy Dzień Chorego: Prokura “Salesian Missions” przybliża programy medyczne

“Salesian Missions”, Salezjańska Prokura Misyjna z siedzibą w New Rochelle, w USA, dołącza do organizacji katolickich na całym świecie w obchodach Światowego Dnia Chorego. Każdego roku, w dniu 11 lutego, papież kieruje specjalne orędzie, zachęcając do do duchowej i fizycznej bliskości ze wszystkimi chorymi. To św. Jan Paweł II ustanowił ten dzień, “aby zachęcić lud Boży, katolickie instytucje opieki zdrowotnej i społeczeństwo obywatelskie do jeszcze większej troski o chorych i ich opiekunów”.

Na całym świecie salezjanie prowadzą ponad 150 przychodni i ośrodków zdrowia, co ma miejsce głównie na obszarach wiejskich, odpowiadając w ten sposób na liczne potrzeby młodych ludzi i ich rodzin w zakresie opieki medycznej.

Ks. Michael Conway, dyrektor “Salesian Missions”, stwierdził: “Salezjanie zapewniają ubogim młodym ludziom i ich rodzinom dostęp do podstawowych usług zdrowotnych. Poprzez szpitale, przychodnie i mobilne kliniki medyczne dbają oni o potrzeby medyczne tych, którzy mieszkają w często odległych obszarach i mają niewielki dostęp do opieki medycznej.

W Światowym Dniu Chorego 2025 “Salesian Missions” z dumą przybliżają programy medyczne i zdrowotne, w ramach których są zapewniane niezbędne usługi osobom żyjącym w ubóstwie.

I tak synowie Księdza Bosko pomagają rdzennej ludności żyjącej na granicy Amazonii między Ekwadorem a Peru, która zmaga się z marginalizacją i brakiem dostępu do opieki medycznej. Za pośrednictwem salezjańskiej Inspektorii Ekwadoru i jej Biura Planowania i Rozwoju salezjanie byli w stanie zapewnić lokalnym mieszkańcom odpowiednie wsparcie i dalsze badania medyczne.

Jeden z salezjanów powiedział: “Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w zapewnieniu tej pomocy medycznej. Wizyty medyczne zostały przeprowadzone przez wspólnotę salezjańską w Wasakentsa i ekwadorskie Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem czterech asystentów medycznych na tym obszarze, a także dzięki dr. Carlosowi Tovarowi, lekarzowi specjalizującemu się w chorobach tropikalnych, który mówi w języku Indian Achuar, oraz Uniwersytetowi Ameryki. Jesteśmy wdzięczni wszystkim dobroczyńcom z Rodziny Salezjańskiej, władzom Achuar i personelowi medycznemu za to, co zrobili dla tej placówki misyjnej”.

Z kolei w Demokratycznej Republice Konga szpital “Afia Don Bosco” w Lubumbashi, dzięki wsparciu finansowemu darczyńców “Salesian Missions”, ma nowy generator, który zapewnia szpitalowi stałą energię elektryczną. Szpital, który działa na generatorze przez 65% czasu, doświadczał częstych przerw w dostawie prądu, co wpływało na jego zdolność do zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej pacjentom. Stary generator, który był używany od jakiegoś czasu, faktycznie się zepsuł, pozostawiając szpital w niepewnej sytuacji; dzięki temu nowemu urządzeniu działa teraz bardziej efektywnie i wydajnie.

Szpital zapewnia opiekę medyczną dużej populacji. Szpital posiada łącznie 156 łóżek i oferuje pacjentom z Lubumbashi i okolic następujące usługi szpitalne: radiologię, pogotowie ratunkowe, medycynę ogólną, choroby wewnętrzne, pulmonologię, ginekologię i położnictwo, dermatologię, stomatologię, kinezyterapię, pediatrię, chirurgię ogólną, neurochirurgię, psychiatrię, okulistykę, onkologię i inne.

Również w Nigrze, zwłaszcza w Niamey, salezjanie otrzymali fundusze z “Salesian Missions”, co pozwoliło im wesprzeć 250 wysiedlonych rodzin ze społeczności Makalondi i Torodi. Jak wyjaśnił jeden z salezjanów w Nigrze, te rodziny często miały trudności z zapewnieniem żywności dla swoich dzieci, zwłaszcza w tygodniach wysiedlenia przez terrorystów. Brak pożywienia prowadził do głodu i śmierci, dopóki nie zapewniono im odpowiedniego wsparcia. Od tego czasu dzieci są otoczone opieką i odpowiednio karmione. Salezjanie zapewniają również szereg innych usług dla rodzin, w tym tymczasowe schronienie, wodę i przybory kuchenne, badania i leczenie, co dotyczy szczególnie niedożywionych i starszych dzieci.

Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, Niger, w którym mieszka ponad 900 000 przesiedleńców, jest największym krajem azylowym w Afryce Zachodniej.

Na Filipinach, lokalny oddział Stowarzyszenia “Damas Salesianas” (ADS – XVI Grupa Rodziny Salezjańskiej), działający przy parafii Archidiecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Cebu City, otworzył w ostatnich miesiącach nową przychodnię dla ubogich.

Przychodnia, nosząca imię salezjańskiego pielęgniarza koadiutora św. Artemidesa Zattiego, jest przeznaczona głównie dla ubogich z parafii, ale jest również dostępna dla wszystkich innych potrzebujących, którzy są przyjmowani i leczeni według kolejności zgłoszeń. Jest otwarta trzy dni w tygodniu, co jest możliwe dzięki dostępności wielu lekarzy i pracowników służby zdrowia, którzy poświęcają swój wolny czas na badania lekarskie.

Źródło: ANS


Podziel się tym wpisem: