web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Rzym: Plany wakacyjne? Porozmawiać i poznać Księdza Bosko

Otwarto Muzeum-Domu Księdza Bosko w Rzymie, znajdującym się na “Sacro Cuore”.

Aktu dokonał Przełożony Generalny, ks. Fabio Attarda w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa (27 czerwca 2025 roku).

Idei powstania tego muzeum przyświecał cel, jakim było zbudowanie sieci łączącej różne miejsca salezjańskie, które są strażnikami pamięci historycznej o Księdzu Bosko, czerpiąc z jego duchowości i żyjąc nią w kontekście obecnej historii. 

Każde z tych miejsc salezjańskich zachowuje swoją specyfikę i urok. Istotnie, jeśli w gospodarstwie w Becchi mamy do czynienia z wartością wychowania, jakie Janek Bosko otrzymał ze strony Mamy Małgorzaty, a także z jego snem w 9. roku życia, które naznaczył jego życie oraz prostotą wiejskiego życia. W Chieri można z kolei odkryć wartość poświęcenia, przyjaźni, pracy i nauki, jak i pragnienie rozeznania powołania kapłańskiego; jeśli w Turynie, zwłaszcza w konwikcie kościelnym, a także w poszukiwaniu miejsca na oratorium zarysowuje się powołanie do służby ludziom młodym, które wymaga ciągłego rozeznawania. Valdocco, kolebka duchowości salezjańskiej, spotykamy Księdza Bosko, który proponuje system prewencyjny, buduje dom, w którym młodzi doświadczają ducha rodziny, otwiera szkoły i warsztaty, gromadzi grupę młodych ludzi, którzy staną się pierwszymi salezjanami – to w Rzymie wyłania się wyraźnie Ksiądz Bosko jako założyciel, który kocha Kościół i Papieża, oczekujący z utęsknieniem na zatwierdzenie Konstytucji Salezjańskich.

Zwiedzanie Muzeum-Domu Księdza Bosko, obejmującego trzy piętra.

Na pierwszym piętrze zwiedzający mogą zapoznać się z metodą wychowawczą Księdza Bosko oraz jego relacjami z Kościołem i papieżami; na tym samym piętrze mogą również podziwiać “Kaplicę Snu”, urządzoną w chórze Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Na drugim piętrze, wchodząc do pokoju, w którym święty mieszkał podczas swojego ostatniego pobytu w Rzymie w 1887 r., zwiedzający dozna bliskości jego obecności i będzie mógł odbyć z nim duchową rozmowę. Potem będzie mógł zwiedzić “pokój ewangelizacji”, w którym do głosu dojdą dwa misyjne sny Księdza Bosko. 

Na koniec, na trzecim piętrze, zwiedzający będzie można prześledzić trudy, przez które musiał przejść Święty Młodzieży, aby Konstytucje Salezjańskie mogły być zatwierdzone i mogła powstać Rodzina Salezjańska.

Wizyta zakończy się w “Kaplicy Konstytucji”, gdzie będzie można wirtualnie odwiedzić miejsca w Rzymie związane z Księdzem Bosko, w których ten mieszkał, odwiedzał lub gdzie chciał otworzyć domy salezjańskie podczas swoich dwudziestu podróży od 1858 do 1887 roku. W tym samym pomieszczeniu będzie można, po wcześniejszym uzgodnieniu, celebrować Eucharystię dla młodzieży lub grup odwiedzających muzeum.

Krótko mówiąc, nie pozostaje nic innego, jak zarezerwować wizytę i samemu doświadczyć piękna tego muzeum.

Źródło: ANS


Podziel się tym wpisem: