web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Międzynarodowy Dom Spotkań „Bez Granic”


Towarzystwo Salezjańskie – Inspektoria Warszawska rozpoczyna kolejne działania na rzecz rozwoju wolontariatu międzynarodowego. Dzięki finansowaniu z dotacji Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach PWRMDS w wysokości 906 694,00 zł, zgodnie z umową nr 3 z dn. 13 grudnia 2021 r., powstanie Międzynarodowy Dom Spotkań w Warszawie, w którym będą realizowane różnorodne działania dla młodzieży i edukatorów w oparciu o autorski program edukacyjny skoncentrowany głównie na szerzeniu idei wolontariatu, edukacji kulturalnej i twórczej resocjalizacji.

I etap działań

– przebudowa i adaptacja przestrzeni przeznaczonej na funkcjonowanie Międzynarodowego Domu Spotkań „Bez Granic” w Warszawie.

Zakres inwestycji realizowanej w latach 2021-2023 dotyczy III piętra budynku znajdującego się w Warszawie, przy ul. Kawęczyńskiej 53. Działania zaplanowane w projekcie dotyczą przeprowadzenia prac ogólnobudowlanych i remontowych w budynku przeznaczonym na siedzibę MDS. Remontowana przestrzeń to aż 20 pokoi 2-4 osobowych z łazienkami oraz adaptacja wspólnych przestrzeni Domu Spotkań: pomieszczeń komunikacyjnych, korytarzy i pomieszczeń gospodarczych.

II etap działań

– powołanie Międzynarodowego Domu Spotkań „Bez Granic”.

Dom będzie prowadził działalność wychowawczą i edukacyjno-kulturalną skierowaną do młodzieży i dorosłych. Założeniem placówki jest integracja grup młodzieży z Polski z grupami młodzieży pochodzącej z krajów Unii Europejskiej E i spoza niej. Działalność MDS jest podzielona na następujące obszary tematyczne: edukację kulturalną, twórczą resocjalizację i wolontariat międzynarodowy. Wszystkie spotkania realizowane w MDS opierają się na autorskich, międzynarodowych programach edukacyjnych realizowanych w formule:

1) z udziałem grup młodzieży z innych krajów 

2) z udziałem edukatorów/animatorów kultury umożliwiających komunikację międzykulturową.

III etap działań

– realizacja programów edukacyjnych dla młodzieży.

  • warsztaty edukacji kulturalnej

Podczas realizacji spotkań międzynarodowych o charakterze edukacji kulturalnej łączymy różne grupy społeczne i etniczne. Spotkania są platformą budowania tolerancji wielokulturowej i społecznej, poznania i wzajemnego zrozumienia, pogłębienia dialogu międzykulturowego. Przez wspólne działania artystyczne, wymianę doświadczeń i integrację młodzież będzie miała możliwość doświadczenia i zrozumienia, że inna tradycja, kolor skóry, język czy różnice społeczne nie muszą stanowić bariery we wzajemnym porozumieniu. 

  • warsztaty twórczej resocjalizacji

To wydarzenia skoncentrowane na edukacji i wychowaniu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W czasie realizacji działań edukacyjno-wychowawczych Międzynarodowego Domu Spotkań „Bez Granic”, zamknięte zazwyczaj ośrodki: MOS i MOW w Różanymstoku otwierają się na uczestników warsztatów z całej Polski i zza granicy, z którymi razem w atmosferze zabawy i integracji, w oparciu o szeroko rozumianą kulturę będą zdobywać nowe umiejętności, tworzyć i poznawać. Wnioskodawca jako organizacja szczególnie skoncentrowana na potrzebach młodzieży wykluczonej, ubogiej, zmagającej się z problemami społecznymi i prawnymi, jest świadomy potrzeby kontaktu międzynarodowego tych osób i kształtowania ich otwartości przy poszanowaniu odmienności. Spotkania będą skierowane do wychowanków ośrodków socjoterapeutycznych i wychowawczych jako osób szczególnie ograniczonych w dostępie do oferty zajęć warsztatowych rozwijających ich kompetencje społeczne przy jednoczesnym udziale osób reprezentujących inne kultury i kraje. 

  • spotkania wolontariatu międzynarodowego

To wydarzenia kierowane do organizacji i podmiotów realizujących podobnie jak Wnioskodawca Wolontariat Międzynarodowy. Celem spotkań jest ukierunkowanie uczestników na chęć dobrowolnego zaangażowania w działalność na rzecz drugiego człowieka, rozwój kompetencji kluczowych, zwiększenie mobilności edukacyjnej, solidarności i zrozumienia międzykulturowego. Każde spotkanie będzie trwało 5 dni. Działania są skoncentrowane na rozszerzeniu współpracy w zakresie budowania społeczeństwa obywatelskiego.


IV etap działań

– realizacja programów edukacyjnych dla osób dorosłych.

W ramach działalności MDS Wnioskodawca będzie realizował cykliczne spotkania „Edukatorów bez granic”, których kluczową cechą będzie udział przedstawicieli innych państw. Działania Domu Spotkań opierają się na 3 zasadniczych filarach, dlatego spotkania dla edukatorów, animatorów kultury, wychowawców, pedagogów i wolontariuszy będą również stanowiły ofertę w oparciu o wskazane filary, tj.: 

  • edukację kulturalną,
  • twórczą resocjalizację, 
  • wolontariat międzynarodowy.

Sfinansowano z dotacji otrzymanej z NIW-CRSO w ramach Programu Wspierania Rozwoju Międzynarodowych Domów Spotkań na lata 2021–2030, w wysokości 906 694,00 zł, w ramach realizacji zadania określonego umową nr 3 z dn. 13 grudnia 2021 r.

Więcej o programie na stronie: https://niw.gov.pl/nasze-programy/mds/