web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Płock. Adwentowa szkoła wiary

Już za kilka dni rozpocznie się Adwent, który jest przygotowaniem do radości i przemiany.

Przywołując słowa św. Jan Paweł II: „Adwent jest przygotowaniem do wielkiej radosnej odmiany. Miarą Adwentu w każdym z nas jest postęp wewnętrzny, postęp duchowy człowieka. Trzeba, abyśmy nasz tegoroczny Adwent mierzyli również tą miarą. Trzeba, abyśmy do tego postępu przykładali się całym sercem. Trzeba, abyśmy szukali oczyszczenia w Sakramencie Pokuty i umocnienia w Eucharystii”.

Celebrując co roku liturgię Adwentu, Kościół aktualizuje to oczekiwanie Mesjasza; uczestnicząc w długim przygotowaniu pierwszego przyjścia Zbawiciela, wierni odnawiają gorące pragnienie Jego drugiego Przyjścia (por. Ap 22, 17). Przez celebrację narodzin i męczeństwa Poprzednika Kościół jednoczy się z jego pragnieniem: „Potrzeba, by On wzrastał, a ja żebym się umniejszał” (J 3, 30) – Katechizm Kościoła Katolickiego.

Adwent ma podwójne zadanie: ma nie tylko przygotować wiernych na uroczystość Bożego Narodzenia, ale powinien mieć również wydźwięk eschatologiczny i skłaniać wiernych do wybiegania myślę w przyszłość, kiedy Syn Boży, uwielbiony, przyjdzie po raz drugi… Dlatego też adwent jest nie tyle czasem pokuty, ile raczej czasem pobożnego i radosnego oczekiwania.

W tym czasie w parafiach prowadzone będą liczne inicjatywy, jak ta w płockiej „Petroklezji”. Ponownie rozpocznie się kolejna edycja szkoły wiary. 

Na czym ona polega? W Adwencie i w Wielkim Poście, zgłębia się prawdy wiary w czasie spotkań z zaproszonymi gośćmi.

„Tym razem w centrum dociekań teologicznych będzie Matka Boża. Przyjrzymy się Jej obecności w Kościele, początkom kultu i w ogóle, wszystkim, co z Nią związane” – mówi organizator.

Pierwsze spotkanie już w najbliższy poniedziałek.


Podziel się tym wpisem: