web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Lutomiersk. Koncert pieśni pasyjnych

17 marca o godz. 11.00 w kościele salezjanów w Lutomiersku odbył się koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu chóru Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku.

Muzyka i śpiew stanowią ważny element liturgii, nabożeństw i całej tradycji Kościoła. 

Kościół był i jest miejscem, gdzie realizują się słowa św. Pawła z „Listu do Efezjan”: „Przemawiajcie do siebie wzajemnie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach” (zob. Ef 5,19). Piękno wykonywanej muzyki podkreśla znaczenie liturgii, która uświęca człowieka i pozwala doświadczyć obecności Boga. 

Św. Augustyn, doktor i nauczyciel Kościoła, w sposób szczególnie piękny wyraził istotę oddziaływania muzyki na człowieka. Pisze on w swoich „Wyznaniach”: „Ile razy płakałem, słuchając hymnów Twoich i kantyków, wstrząśnięty błogim śpiewem Twego Kościoła. Głosy te wlewały się do moich uszu, a gdy Twoja prawda ściekała kroplami do serca, parowało z niego gorące uczucie pobożnego oddania. Z oczu płynęły łzy i dobrze mi było z nimi”. 

Czas Wielkiego Postu to czas, kiedy w sposób szczególny pieśni „wlewają się” do uszu wiernych, wyrażając treści przeżyć pasyjnych – trudnych doświadczeń cierpienia i męki, ale i tych radosnych, związanych z pokonaniem grzechu, zmartwychwstaniem Jezusa oraz nadzieją wyzwolenia człowieka od zła. 

Podczas koncertu obecni wysłuchali następujących utworów: 

  1. Inroit: „Miserere mihi, Domine” – w wykonaniu scholi gregoriańskiej; 
  1. Fragmenty gorzkich żali: „Pobudka”, „Jezu Chryste, Panie miły” w opracowaniu Andrzeja Banasiewicza; 
  1. „In monte Oliveti” – G. Martiniego; 
  1. „Popule meus” – M. Sawy; 
  1. „Miserere” – A. Lottiego; 
  1. „Oto Ona” – J. Krutula; 
  1. „Anima Christi, sanctifica me” – M. Frisiny; 
  1. „Stabat Mater” – Z. Kodálya; 
  1. „Ubi caritas” – Oli Gjeilo; 
  1. „O Crux, ave” – Richardsa Dubry. 

Był to wyjątkowy moment, nie tylko jako artystyczne przeżycie, ale także jako doskonała okazja do spędzenia czasu w sposób pełen piękna i głębokiej emocji. Dla niektórych osób muzyka, nabożeństwa pasyjne stanowią ważny element celebracji Wielkiego Postu i przygotowania do Świąt Wielkanocnych, pozwalający jednocześnie na chwilę zadumy i kontemplacji nad męką i zmartwychwstaniem Chrystusa. 

Wykonawcą koncertu był chór Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku pod dyrekcją ks. Kazimierza Dąbrowskiego przy akompaniamencie Krzysztofa Dziedzica. Koncert prowadził ks. Dariusz Skowron. 

Fot. Salezjanie Lutomiersk

Podziel się tym wpisem: