web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

System prewencyjny św. Jana Bosko – pole działalności

Pole działalności wychowawczej ks. Bosko

Ksiądz Bosko, w czasie swojej posługi w Turynie, dobrze rozumiał sytuację chłopców. Szukał możliwości, by mogli wyjść z tej sytuacji, zapewniając im dach nad głową, wyżywienie, odzież, modlitwę, rozmowę czy swoją obecność. W podejmowanych przez siebie działaniach podkreślał, że muszą się one wzajemnie uzupełniać – dobry zawód, dojrzałość i sprawność fizyczna, obywatelska postawa i postawa moralno-religijna.

W wieku 9 lat Jan Bosko miał sen, który symbolizował jego przyszłe działanie, wyznaczone przez samego Boga. Zrozumiał je dopiero po czasie, gdy jako kapłan posługujący w Turynie zobaczył biedę fizyczną i duchową wśród młodzieży i dzieci. Zaraz po tym otworzył oratorium. Miejsce, w którym kształtuje się dobre postawy obywatelskie i wiary. W swoich założeniach wychowawczych zakładał podporządkowanie wartości i korzyści materialnych wartościom etycznym, społecznym i narodowym. Podkreślał dobro wspólne w społeczeństwie. 

Ks. Bosko miał przekonanie o potrzebie kształcenia nowych postaw, dlatego stworzył system wychowawczy nazwany prewencyjnym. Polega na twórczym poszukiwaniu nowego podejścia do człowieka – by kształtować jego osobowość.

Głębokie przemyślenia ukazały św. Janowi Bosko, że dobro jest pierwsze i właściwe naturze ludzkiej. Cała pedagogika nastawiona była zatem na dobro tkwiące w człowieku. System prewencyjny podchodzi zatem do młodego człowieka z myślą o wyzwalaniu wartości oraz dojrzałości.

Dlaczego wybrał młodzież, wiedział, że poprzez pracę młodzi są w stanie osiągnąć dobro, ukształtować moralne zasady. Budował zakłady wychowawcze, gdzie kształcił i uczył zawodu. Sam wymownie mówił: „Tu z wami czuję się dobrze, moje życie to przebywanie wśród was”. Z głębokim wyczuciem wyjaśnia on również: „ważną jest rzeczą, aby nie tylko młodzież kochać, ale żeby ona sama poznała, że jest kochana”.

W swoim systemie wychowawczym wnosił, że młodzież w swoim rozwoju potrzebuje radości, rozrywki i swobody w działaniu.

Ksiądz Bosko wiedział, że starsze pokolenie nie było zdolne do zmian społecznych, dlatego większą nadzieję pokładał w młodzieży. Trzeba było dobrze ją przygotować do tych celów. Działalność jego polegała na ukształtowaniu człowieka dojrzałego społecznie i religijnie. Według niego taki człowiek był najbardziej przygotowany do odnowy społeczno-moralnej w społeczeństwie. 

Za: System prewencyjny w działalności wychowawczej św. Jana Bosko


Podziel się tym wpisem: