web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Jubileusz 100-lecia obecności sióstr salezjanek w Polsce

Uroczystości jubileuszowe odbyły się w centrum Polski. Jedna z sióstr salezjanek, s. Agata Trzaska, tłumaczy: „Na nasz jubileusz wybrałyśmy Łódź, gdyż mamy tutaj bardzo ważne dla naszego zgromadzenia placówki — dom dziecka, przedszkole oraz oratorium, które działają tak, jak tego oczekiwał św. Jan Bosko”.

Gościem jubileuszu Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki była Matka Generalna Chiara Cazzuola.

Spotkanie rozpoczęły integracja i tańce prowadzone przez młodzież z oratorium salezjańskiego. Punktem kulminacyjnym spotkania była Msza Święta dziękczynna w 100-lecie posługi sióstr salezjanek w Polsce. Po jej zakończeniu odbyły się występy artystyczne przygotowane przez młodzież i siostry z całej Polski.

Jubileuszowej Mszy Świętej dziękczynnej przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Przypomniał, że przybywając do Łodzi 90 lat temu, salezjanki osiadły na Bałutach. „Biedniej się już nie da!” — zauważył duchowny dodając, że w takim miejscu trzeba było mieć ogromną „wrażliwość miłosierdzia” na potrzeby młodych ludzi, którym warunki życia odebrały radość i szansę startu.

„W tym miejscu siostry zaczęły, i w tym miejscu — chwalić Boga — są do dzisiaj. Nie prowadzą tam żadnej elitarnej szkoły, ale prowadzą ochronkę dla dzieci” — przypomniał metropolita łódzki.

„Panu Bogu dziękujemy, że jest w was żywy charyzmat salezjański, bo to, co robicie, jest Ewangelią, jest wydarzeniem spotkania Jezusa z młodymi ludźmi, na którego służbie wy jesteście, wspomagając to spotkanie tak, jak Maryja w Kanie Galilejskiej” — zakończył abp Ryś.

Pod koniec Eucharystii wszystkie obecne siostry salezjanki odnowiły swoje śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Jak zauważa s. Agata Trzaska, duch salezjański opiera się na trzech filarach: religii, miłości i rozumie. „Miłość — w rozumieniu — miłości wychowawczej — tzn. do tych wszystkich, do których nas Pan Bóg posyła. Rozum — wychowujemy młodych ludzi do tego, żeby byli uczciwymi obywatelami i odpowiedzialnymi chrześcijanami. Religia — bazą wszystkich naszych działań jest Pan Bóg, a fundamentem jest wiara, która prowadzi nas, wychowawców, i naszych wychowanków” — tłumaczy salezjanka.

Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki — siostry salezjanki — to żeńskie zgromadzenie zakonne, które zostało założone we Włoszech 5 sierpnia 1872 roku przez św. Jana Bosko i św. Marię Dominikę Mazzarello. Obecnie zgromadzenie liczy ok. 15 000 sióstr działających w 89 krajach świata. W Polsce zgromadzenie jest podzielone na dwie inspektorie warszawską z siedzibą w Łomiankach k. Warszawy i wrocławską z siedzibą we Wrocławiu. W Łodzi siostry obecne są od 1930 roku i prowadzą przedszkole, oratorium oraz ochronkę dla dzieci.

W uroczystościach wzięli udział także ks. inspektor Tadeusz Jarecki z inspektorii warszawskiej oraz dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego Jacek Zdzieborski.

Fot. Salezjanie

Tekst powstał na podstawie relacji z Archidiecezji Łódzkiej

Więcej informacji, zdjęć i filmów: Salezjanki 100-lecie


Podziel się tym wpisem: